DE

ES

Gökdelen Cam Temizliği Nedir?

Gökdelenler, plazalar, AVM’ler ve çeşitli yapıda ofisler gibi yüksek yapıların nasıl temizlendiği gün geçtikçe artan yeni yapılanmalar sonrası çoğu kişinin merak konusu haline gelmiştir.  Eski temizleme yöntemleri arasında iskele kurulumuyla insan gücüyle temizlenirken can ve mal güvenliği açısından bu yöntem oldukça tehlikelidir. Gökdelen gibi yüksek yapıların cam temizliği uygun malzemeler kullanılarak düzenli olarak yapılırken camların dikkat çekici olması sağlanır. Robsys temizlik robotları üretim ekibi olarak gökdelen cam temizliği hakkında merak edilenlere bu içeriğimizde yer vereceğiz. 

Gökdelen Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

gökdelen-temizlik-robotlari-skw-serisi

Yüksekte çalışma kuralları ve iş güvenliği yasaları açısından gökdelen temizliği, dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken bir iştir. Gökdelenler oldukça yüksek yapılar oldukları için temizlik ekiplerinin gerekli önlemleri mutlaka alması gerekir. Gökdelen temizliği nasıl yapılır, sorusuna baktığımızda; temizlik ekibi iskele kurarak temizliği yapar veya robotlar yardımıyla kısa sürede derinlemesine temizlik yapılabilir. 

Temizlik ekibiyle çalışmak uzun zaman almakta ve oldukça riskliyken temizlik robotları zamanı etkin kullanır ve risksizdir. Aynı zamanda temizlik robotları işçilik maliyetlerini 8 kat azaltır. 

Manuel temizlikte 4 kişi ile 4 günde ancak 1 mw alan temizlenebilir. Robotlar ise, 2 personel ile günde minimum 1 mw üstü temizlik yapmaktadır.

Rutin gökdelen cam temizliği yapılan projelerde robotların risksiz çalışma koşulları sayesinde kısa sürede maksimum verim alabilir ve panellerin kirlilik süresini azaltabilirsiniz.

Temizlik alanı 4 mw olan bir projede robot kullanılırsa temizlik maksimum 4 gün sürerken, manuel temizlikte çalışanların izinleri, öngörülemeyen (hastane, cenaze, iş kazası) personel sorunları nedeniyle 20-30 gün sürebilmektedir.

Gökdelen Camlarının Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gökdelen gibi yüksek yapıların dış cepheleri camlardan oluştuğu için kirlenmeye daha çok müsaittir. Temiz gözükmeyen, üzerinde çamur, leke ve toz gibi çevresel koşullardan dolayı gökdelenler kolayca kirlenirler ve kötü bir görüntü bırakırlar. Gökdelenlerin yapısı oldukça yüksek, geniş ve uzun yapıda olduğundan dolayı temizlikleri oldukça kapsamlıdır. Gökdelen camlarının temizliği genel olarak bahar aylarında yapılsa da gökdelenlerin bulunduğu şehre göre de temizlik periyodları değişiklik göstermektedir. Yağmur, kar gibi yağışların çok olduğu bölgelerde gökdelenler üzerinde su lekeleri iz bırakırken, kural bölgelerde ise tozların oluşturduğu lekeler temizlik periyodunu kısaltmaktadır. Gökdelen cam temizliği robotları ile temizleme işlemlerinizi daha hızlı ve kısa sürede yapabilirsiniz.  

Temizlik Robotlarıyla Gökdelen Cam Temizliği

Gelişen teknoloji sayesinde temizlik sektöründe robotlar ve onları işlevsel hale getiren robotik yazılımlar can ve mal güvenliğini riske atmadan temizlik sektörde de başarılı işler çıkarmaktadır. Temizlik robotlarıyla gökdelen temizliği, çatı gibi yüksek alanlardaki camların hızlı ve etkileyici bir şekilde temizliğin yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Robsys robotik sistem ekibi olarak yürüttüğümüz yoğun ARGE çalışmaları sonrasında ortaya koyduğumuz SLW serisi, SPD serisi ve MVM serisi gökdelen temizlik robotlarımızla yüksek temizlik kalitesi sunmaktayız.

SKW Serisi

100 metre yüksekliğe kadar cam, kompozit, granit ve alüminyum alanlarda SkyWalker serisi makinelerimiz ile temizlik maksimum hijyen sağlayabilirsiniz. Bünyesindeki tırmanma sistemi ve uzaktan kontrol edilebilir mekanizması ile cam yüzeye hasar vermeden detaylı temizlik sunmaktadır. Üzerinde bulunan deterjan dozaj pompası ve deterjan deposu ile günde ortalama 1500 m2’lik temizlik performansı sunmaktadır.

SPD Serisi

Yükseklik sınırı olmadan çalışabilme olanağı sunan SPD serisi gökdelen cam temizleme robotları vantuzlu yapısı ile cama yapışarak güvenli bir temizlik sunmaktadır. Çalışma yüksekliğinin sınırsız olması, 100 metre ve üzerindeki gökdelenler için SPD serisi robotları daha kullanışlı hale getirirken LCD ekran görüntüleme ve uzaktan kumanda kontrol paneli ile robotun verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Günde ortalama 1800 m2 temizlik performansına sahip bu robot sınıfımız, kamera sistemi ve çevrimiçi görüntüleme özellikleri ile kolay kontrol edilebilir.

MVM Serisi

Mobil vinç makinası temizleme serimizde mobil kullanım amaçlanmaktadır. Binalar, depolar ve ambarlar başta olmak üzere gökdelen camlarının alt bölümlerinde detaylı temizlik için tercih edilmektedir. 80 metre çalışma yüksekliği ve mobil vinçlere uyumlu olarak üretilen MVM serisi temizlik robotlarımı dikey kullanıma uygundur. Montajı kolaylıkla yapılan ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen MVM serisi patentli robotlarımız isteğe bağlı olarak farklı ebatlarda üretilebilmektedir.

Robsys ekibi olarak gökdelenlerin kolaylıkla ve detaylı olarak temizlenmesini sağlayan otomasyon gökdelen cam temizleme robotları üzerine 15 yıldır çalışmalar yürütmekteyiz. Gökdelen cam temizliğinde Robsys patentli ürünlerimizin fiyatlarını öğrenmek ve detaylı bilgi almak için “+90 216 206 00 96” nolu numaradan bizi arayabilir, iletişim sayfasındaki formu doldurarak veya “info@rob-sys.com” adresinden taleplerinizi bize kolaylıkla iletebilirsiniz.

×