DE

ES

Güneş Panellerini Neden Temizlik Robotlarıyla Temizletmeliyim?

Güneş panelleri, güneşten aldığı ısı ve ışığı kullanarak sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynağı oluşturur. Ürettiği enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek elektrik kullanımından doğacak maliyetlerin azalmasına yardımcı olur. Güneş panelleri evlerin çatılarında, boş arazilerde veya açık alanlarda olduğu için toz, çamur ve polenler zamanla panellerin üzerine yapışır. Güneş panelinden maksimum verim almak ve kullanım ömrünü uzatmak için periyodik olarak temizlemek gerekir. Robsys ekibi olarak güneş paneli temizliği neden güneş paneli temizlik robotu ile yapılmalı, sorusuna bu yazımızda detaylı olarak yanıtlar verirken Robsys robotları hakkında bilgilere de yer vereceğiz.  

Güneş Paneli Temizliği Neden Önemlidir?

Güneş panellerinin kullanım ömrü yapı kalitesi, işçilik, kullanım alanına göre ortalama olarak 25 yıldır. Bu süreç boyunca güneş paneli temizliği yaptırmazsanız, kullandığınız süre boyunca aldığınız elektrik verimliliği yıldan yıla düşüş gösterecektir. 

Güneş Enerji Santrali (GES), verimliliğini arttırmak için düzenli temizlik yaptırmak gerekir. Güneş panelleri, üzerindeki gözenekler güneşten aldıkları ısı ve ışığı emerek elektriğe dönüştürürler. Yüzeyin kirli ve tozlu olması panelin güç üretmesine engel olur. Panellerin nominal güç üretebilmesi için toz, kir, polen ve çeşitli pisliklerin yüzeylerine yapışmaması gerekir. İstenmeyen kirlilikler uzun süre temizlenmezse panelin arızalanmasına neden olabilir. 

Güneş panelinden yüksek verim almak ve kirlilikten ortaya çıkabilecek hasarların önüne geçebilmek için periyodik temizlik yaptırmak gerekir. Düzenli temizlik sırasında İyonize saf su kullanılmalı, kimyasal temizleyiciler ve basınçlı su tercih edilmemelidir.

Güneş paneli temizliği sırasında panellerin üzerine basılmamalıdır. Panellerde mikro çatlaklar oluşursa içerisine girebilecek su ve diğer sıvılar santralde büyük sorunlara yol açabilir. 

GES Temizlik Robotları

Robsys ekibi olarak geliştirdiğimiz GES temizlik robotları ile GES santrallerinde enerji verimliliğini artırmak ve sürdürülebilirliği sağlamak için profesyonel çözümler üretmekteyiz. Geliştirdiğimiz çözümlerin özgün, fonksiyonel ve teknolojik tasarımlar olmasına büyük önem verdiğimizden yenilikçi ve yüksek kapasiteli robotlar üretmekteyiz. Robsys RTM Serisi, YTM Serisi ve DTM Serisi güneş paneli temizleme robotu modellerimiz ile sürdürülebilir enerji kaynaklarını daha verimli kullanabilirsiniz. 

ARGE ekibimizin yoğun çalışmalar sonucunda çıkardığı ve son ürünümüz olan RTM serisi temizlik robotları, günlük 1-3MW temizlik kapasitesi ve uzaktan kumandası ile etkili ve kolay temizlik sunmaktadır. 2 adet çift yönlü sistemi panellere zarar vermeden detaylı temizlik yapmanızı sağlar. Akülü ve elektrikli model seçenekleriyle çatı, zemin, bahçe ve tüm projelerdeki güneş enerjisi panellerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

YTM Serisi temizlik makinelerimiz ise  sabit projelere yönelik üretilmektedir. Güçlü yapısı ve yüksek temizlik kapasitesi ile günlük 2-4 MW alanda temizlik yapabilmektedir. YTM serisi güneş paneli temizleme robotu modelleri uzaktan kumandalı özelliği ile kolay kullanım sağlarken sulu ve susuz çalışma özelliği ile her model panel için uygundur. Projelere yönelik üretilse de ortalama ağırlıkları 80-120 kg ağırlığa sahip, hafif ve taşınabilirdir.

DTM serisi temizlik robotları dikey çalışma sistemine sahiptir. Tüm güneş panel sistemleri ile uyumludur ve bu modelimiz saf su ile bütünleşmiş kompakt sisteme sahiptir. Çatı, açık alan ve dikey kurulumlardaki güneş panellerinin temizliğinde en çok tercih edilen DTM serisi temizlik robotları sulu ve susuz çalışma özelliğine sahiptir.  

Güneş Paneli Temizlik Robotu Fiyatları

Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi için kurulan güneş panellerinden yüksek verim almak için panel temizliğinde robotları kullanabilirsiniz. Robsys güneş paneli temizleme robotları ile maliyetlerinizi azaltırken elektrik veriminizi arttırabilirsiniz. Güneş paneli temizleme robotu fiyatları, robotların sınıfına ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. 

Robsys ekibi olarak GES santrallerindeki enerji verimliliğini arttırmak ve sürdürülebilirliği sağlayan otomasyon temizlik robotları üzerine çalışmalar yapmaya devam etmekteyiz. Güneş paneli temizliğinde kullanılan Robsys patentli ürünlerinin fiyatlarını öğrenmek için “+90 216 206 00 96” nolu numaradan bizi arayabilir, iletişim sayfasındaki formu doldurarak veya “info@rob-sys.com” adresinden taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Robsys Akademi bültenine abone olmak ister misiniz?​

× Hemen bilgi alabilirsiniz